Torchwood (2006-heden) - Doctor Who spin-off van Russell T. Davies

"Torchwood.
Outside the Government, beyond the police.
Tracking down alien life on Earth and arming the human race against the future.
The 21st century is when everything changes and you’ve got to be ready.”
- openingsmonoloog

Torchwood is een spin-off van de Britse Doctor Who reeks.

Samenvatting

Cardiff, Wales (Groot-Brittannië): de jonge wijkagente Gwen Cooper leidt een normaal leven, totdat ze op een dag bij een moordzaak wordt geroepen. Terwijl de politie het lijk nog onderzoekt arriveert er een mysterieus team genaamd Torchwood, onder leiding van ene Captain Jack Harkness. Deze groep blijkt de bevoegdheid te hebben om zelfs de politie weg te sturen van de plaats delict. Gwen is geïntrigeerd en bespioneerd het team tijdens hun werkzaamheden. Wat ze ziet is maar moeilijk te bevatten: Torchwood weet de vermoorde man met behulp van een soort metalen handschoen enkele minuten lang weer terug in het leven te halen. Geschokt rent Gwen weg.

Korte tijd later komt ze het Torchwood team een tweede keer tegen in een ziekenhuis, waar een losgeslagen alien huishoudt. Voordat Gwen goed en wel in de gaten heeft wat er aan de hand is, zijn de mensen van Torchwood en de alien alweer verdwenen. Gwen besluit op onderzoek uit te gaan, maar komt weinig te weten. Zo is er geen enkele actuele informatie te vinden over Captain Jack Harkness. Er was ooit wel Amerikaanse luchtmachtofficier met dezelfde naam, maar die verdween in 1941 onder mysterieuze omstandigheden.

Gwen begint het team te achtervolgen en komt uiteindelijk met een list het ondergrondse Torchwood hoofdkwartier binnen. Ze maakt kennis met alle Torchwood medewerkers en komt achter de bizarre waarheid: Torchwood is een onafhankelijke geheime organisatie die buiten de regering om en zelfs buiten de VN om werkt - Torchwood is een macht op zichzelf.

Taak van de organisatie is het vangen van aliens en het verzamelen van buitenaardse technologieën, met als doel de aarde beter tegen buitenaardse aanvallen te kunnen verdedigen. Er bestaan in totaal vier Torchwood instituten, verspreid door heel Groot-Brittannië. Cardiff werd als één van de Torchwood locaties gekozen, omdat door deze stad een scheur door de tijd en ruimte loopt. Gevolg is dat vele vreemde wezens door de scheur naar de aarde komen om daar voor problemen te zorgen.

Wanneer er bij Torchwood een baan vrij komt neemt Gwen de uitnodiging aan om zich bij Jack’s team te voegen. Dat zorgt voor problemen met haar saaie vriend, want die mag niets te weten komen over haar nieuwe geheime leven. Gaandeweg leert Gwen haar Torchwood collega’s beter kennen, maar Jack Harkness blijft voor iedereen een groot raadsel. Waar komt hij vandaan? Waarom is hij zo geobsedeerd door een afgehakte hand? Niemand weet het, totdat Gwen achter één van Jack’s grootste geheimen komt…

Serie algemeen

Captain Jack Harkness zal Doctor Who fans uiteraard bekend zijn als de charismatische reisgenoot van de Doctor uit het eerste seizoen van Doctor Who, die opviel door zijn vrije seksuele moraal. Captain Jack bleek zo’n populair personage te zijn, dat besloten werd hem een eigen spin-off te geven. Opvallend is dat de kijker meer weet over Jack dan de Torchwood personages zelf. Jack houdt zijn echte identiteit tegenover zijn teamgenoten verborgen, maar de kijker weet dat hij een tijdreiziger is uit de 51ste eeuw.

Hoewel Torchwood een op zichzelf staande serie is en het niet noodzakelijk is om Doctor Who gezien te hebben, voegt dat wel veel toe aan het kijkplezier. Zo worden er in Torchwood regelmatig verwijzingen gemaakt naar Doctor Who, en ook omgekeerd. Niet-Doctor Who kijkers hoeven zich geen zorgen te maken: de belangrijkste informatie wordt voor nieuwe kijkers voldoende uitgelegd. Aan het begin van de serie lieten de producenten nog weten dat er geen crossovers tussen de beide series zouden plaatsvinden, maar na het eerste seizoen heeft men dit principe losgelaten. Sindsdien vinden er zo nu en dan wederzijdse crossovers tussen Doctor Who en Torchwood plaats, zowel op gebied van personages als ook verhaallijnen.

Ondanks het feit dat Torchwood een spin-off is van Doctor Who, lijken de twee series totaal niet op elkaar. Doctor Who heeft als doelgroep familie’s en kinderen; Torchwood is veel donkerder en alleen voor volwassen. Bloed, seks en taalgebruik maken deze serie niet geschikt voor kinderen. Dat was overigens ook precies de bedoeling van bedenker Russell T. Davies: hij wilde een spannende en intelligente serie voor volwassenen maken in de stijl van ‘Buffy’ en ‘Angel’. Torchwood neemt zichzelf echter niet al te serieus, waardoor de sfeer luchtig blijft.

Wil je meer over de ontstaansgeschiedenis van Torchwood weten, kijk dan hier.

© sfseries.nl 2005-2010 - disclaimer - webmaster
Deze site wordt het best bekeken met Firefox